Wycieczka klas I-III w Bieszczady

28 maja uczniowie nauczania początkowego z naszej szkoły wzięli udział w wycieczce w Bieszczady. W programie wyjazdu zaplanowano zwiedzanie wypału węgla drzewnego, wizytę w zagrodzie żubrów, zwiedzanie Muzeum Przyrodniczego w Mucznem oraz przejście ścieżką przyrodniczą „Pichurów” na punkt widokowy na Krzemień. Pierwszy przystanek wycieczki był w Procisnem, przy ujściu Wołosatego do Sanu. Następnie, po krótkiej podróży, uczniowie zwiedzili plenerowe muzeum wypału węgla drzewnego w Mucznem. Żelazna retorta, oraz mielerz wzbudziły wśród uczniów duże zainteresowanie, podobnie jak mieszkanie węglarza. Wizyta w pokazowej zagrodzie Żubrów okazała się pełnym sukcesem, ponieważ 6 dorodnych żubrów dumnie zaprezentowało się zachwyconym uczniom. Podziw wśród uczniów wzbudził majestat i wielkość tych zwierząt. Następnym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Przyrodniczego zlokalizowanego w Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem. Uczniowie poznali przedstawicieli bardzo bogatego świata zwierząt zamieszkujących Bieszczady. Największe zainteresowanie i podziw wzbudziła wataha wilków, rodzina żubrów oraz niedźwiedź w gawrze w podstawie drzewa. Następnie, po kilkukilometrowym przejeździe, mijając żeremia bobrów na potoku Muczny, uczniowie udali się w kierunku Tarnawy Niżnej. Po półgodzinnym spacerze doliną potoku Roztoka zatrzymali się w punkcie widokowym na Bukowe Berdo, Krzemień i Kopę Bukowską. Dużym zaskoczeniem dla dzieci była wizyta w „domku i bunkrze Rebrowa”, czyli w miejscu, w którym nakręcono wiele scen popularnego serialu HBO – Wataha. Powrót do autobusu był bardzo szybki, ponieważ głód doskwierał, a już czekał zamówiony obiad w restauracji „Pod Caryńską” w Ustrzykach Górnych. Spacer po Ustrzykach Górnych i zakupy pamiątek zakończyły ten bardzo intensywny dzień. W drodze powrotnej do domu w autobusie było dziwnie cicho. Świeże powietrze i dużo ruchu czynią cuda.