Narodowe czytanie

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejsc. W tym roku Para Prezydencka zaproponowała do czytania  Nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.
Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie:
1.  Dobra pani  - Eliza Orzeszkowa
2. Dym – Maria Konopnicka
3.    Katarynka – Bolesław Prus
4.    Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
5.    Orka – Władysław Stanisław Reymont
6.    Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
7.    Sachem – Henryk Sienkiewicz
8.    Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

Społeczność naszej szkoły aktywnie włączyła się do udziału w tym wydarzeniu. W piątek, 6 września 2019 r. o godzinie 10.00 rozpoczęliśmy 8. Edycję Narodowego Czytania w naszej szkole. Najpierw na półgodzinne czytanie spotkali się uczniowie klasy czwartej i piątej, później uczniowie klas I-III. Na  początku został odczytany  list Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy. Potem  nauczyciele czytali kolejne fragmenty noweli „Katarynka” opisującej życie mecenasa, znawcy muzyki oraz sztuk pięknych - Pana Tomasza oraz niewidomej dziewczynki. Losy obojga bohaterów połączył instrument muzyczny - katarynka. Zamożny prawnik - spostrzegłszy zachwyt małej - zmienił swoje podejście do życia.  Zweryfikował swój stosunek do katarynek i kataryniarzy. Dostrzegł, co jest w życiu najważniejsze i postanowił sfinansować leczenie dziewczynki u najlepszych warszawskich okulistów. Nakazał także regularne wpuszczanie kataryniarzy na podwórze kamienicy, w której zajmował najlepszy apartament, by jego mała nieszczęśliwa sąsiadka mogła cieszyć się obcowaniem z muzyką. Po zakończonym czytaniu lektury niektórzy uczniowie rysowali ilustracje do usłyszanej treści.