Szkoła pamięta!

Znalezione obrazy dla zapytania szkoła pamięta
Uczniowie klas IV i V włączyli się  w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”. Celem tej inicjatywy było  zorganizowanie działań upamiętniających ważne postaci oraz wydarzenia. 24 października 2019 r. uczniowie  odwiedzili miejsce upamiętniające liczne egzekucje dokonane podczas okupacji przez hitlerowców na ludności cywilnej oraz partyzantach w okolicy Zahutynia i Doliny. Miejsce jest o tyle szczególne, że ok. 200 m na południe od pomnika, w stronę drogi w niewielkim wąwozie – została zamordowana grupa 18 Cyganów (według innych źródeł: 18 osób – w tym Cyganów). Pochwycono ich w okolicy Zagórza i stamtąd prowadzono na rozstrzelanie aż do tego miejsca. Tam też ich pochowano, a ekshumacja nie została przeprowadzona. Wydarzenie to miało miejsce w czerwcu 1942 r. Na pomnikowej tablicy z inskrypcją znajduje się napis: „Pamięci  poległych w walce  z okupantem hitlerowskim  1940-1944 i w okresie utrwalania  władzy ludowej 1945-1946 Koło Z.B.O.W.I.D. w Zagórzu,  O.R.M.O. Zagórz”. Pogoda sprzyjała, więc uczniowie chętnie pracowali przy porządkowaniu  położonego tuż pod lasem, na pograniczu dwóch miejscowości granitowego obelisku. Na koniec zapalili znicze  i odmówili modlitwę za  poległych. Mamy nadzieję, że o tym miejscu i tragicznych wydarzeniach uczniowie będą pamiętać zawsze.