„Narodowe Czytanie”

3 września cała Polska wzięła udział w akcji „Narodowe Czytanie”  zainicjowane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, my zorganizowaliśmy tę piękną inicjatywę we  wtorek - 6 września. Rok 2016 jest rokiem Henryka Sienkiewicza – powieściopisarza i publicysty, laureata Nagrody Nobla, jednego z najpopularniejszych pisarzy polskich. To właśnie jego dzieło "Quo vadis" zostało wybrane podczas internetowego głosowania spośród pięciu propozycji i stało się lekturą Narodowego Czytania. To piękna, cudowna powieść o miłości, o upadającym imperium, ale przede wszystkim sile wiary, która potrafi czasem góry przenosić – mówił Prezydent Andrzej Duda ogłaszając wyniki głosowania. Nasi uczniowie nie czytali zbyt poważnej jak dla nich lektury „Quo vadis”, zapoznali się natomiast z adekwatnymi do ich wieku innymi utworami pisarza. Dzieci z klasy 3 przeczytały zgromadzonym „Bajkę”- piękny utwór o tym, co tak naprawdę się w życiu liczy. Potem uczniowie klas 1-3 wysłuchali fragmentów powieści „W pustyni i w puszczy” czytanej kolejno przez dyrektor szkoły, nauczycieli, pracowników obsługi i administracji oraz zaproszonych gości. Uczniowie mieli okazję obejrzeć prezentację o życiu i twórczości pisarza oraz wystawę różnych dzieł noblisty. Na koniec obejrzały krótki film przedstawiający żołnierzy czytających fragmenty "Quo vadis" w różnych warunkach: podczas musztry, wypoczynku, ćwiczeń fizycznych, służby i skoku ze spadochronem. Spotkanie upamiętniające postać  Sienkiewicza zakończono wykonywaniem  zdjęć z użyciem własnych egzemplarzy dzieł Sienkiewicza.