Wycieczka do ruin klasztoru na zagórskim Marymoncie

Dnia 16 września uczniowie Szkoły Podstawowej w Zahutyniu wybrali się na integracyjną wycieczkę. Ruiny klasztoru na zagórskim Marymoncie, zwanym też górą Maryi, to jedno z popularniejszych miejsc turystycznych przy trasie w Bieszczady. Fundatorem Karmelu był wojewoda wołyński Jan Adam Stadnicki. Było to wotum dziękczynne za ocalenie pobliskiego Leska przed potopem szwedzkim. Zakonnicy mieszkali tu przez ponad sto lat. Obecnie odrestaurowano m.in. mury otaczająca Karmel i zabezpieczono mury kościoła. Dzieci weszły na taras widokowy, który znajduje się na wysokości 22 metrów - na górę wchodzi się po dębowych schodach zbudowanych wewnątrz odrestaurowanej wieży. Na szczycie zamontowano lunetę umożliwiającą obserwację przyrody. Z platformy widokowej obserwowaliśmy panoramę Zagórza, zakole rzeki Osławy, Góry Słonne, a nawet oddalone w znacznej odległości Bieszczady Zachodnie. U podnóża wieży podziwialiśmy ogród - na wzór dawnego ogrodu klauzurowego. Posadzono w nim drzewa owocowe, krzewy i zioła, powstało też rosarium. W ogrodzie są alejki i miejsca przeznaczone dla odpoczynku, tam zjedliśmy swoje drugie. Idąc do klasztoru podziwialiśmy Drogę Krzyżową. Jest to jedyna w Polsce tego typu realizacja kalwaryjskiej drogi. Są to prace w drewnie, kamieniu i metalu, dzieła łączące różne techniki, bardziej i mniej symboliczne. Ta niezwykła galeria rzeźby, będąca jednocześnie szlakiem modlitwy i refleksji. Każdą stację wykonał bowiem inny artysta, związany z Zagórzem lub naszym regionem. Zatrzymaliśmy się przy Cudownym Źródełku wsłuchując się w stosowne fragmenty Pisma Świętego. Przywołaliśmy wspaniałą postać Świętego Jana Pawła II, który ma przy drodze swój pomnik. Wycieczka, dzięki przepięknej pogodzie, była niezwykle udana i pełna wrażeń. Ciepłym, wrześniowym słońcem wygrzani wróciliśmy do naszej szkoły.