Spotkanie z wężami

Dnia 6 marca 2019 r. chętne dzieci przedszkolne i szkolne wzięły udział w lekcji przyrody na żywo – temat węże, środowisko w jakim żyją, zachowanie i przyzwyczajenia. Przed pokazem zgromadzone dzieci zostały zapoznane z zasadami bezpiecznego zachowania podczas prezentacji. Wśród zaprezentowanych okazów był wąż zbożowy, boa dusiciel, pyton a także lancetogłów meksykański. Na spotkaniu dzieci dowiedziały się jakie reakcje z naszej strony, odbierane są przez węże jako zagrożenie ich życia i w jaki sposób odpowiadają na nie. Dowiedziały się również jak należy zachować się, gdy spotkamy "zdenerwowanego" lub wystraszonego węża. Prowadzący opowiedzieli gdzie gady mieszkają, czym się żywią, czy mają zapach, czy możemy je usłyszeć, i wiele innych ciekawostek. Poprzez bezpośrednią obserwację dzieci poznały budowę tych zwierząt, dowiedziały się czym jest wylinka. Dodatkową atrakcją spotkania była grzechotka grzechotnika. Chętni mogli pogłaskać węże, a także założyć je na szyję. Mogli więc osobiście przekonać się o nieprawdziwości powszechnie krążących mitów o wilgotnej i nieprzyjemnej w dotyku skórze, czy nieruchomym wzroku węży. Żywa lekcja przyrody była dla uczniów bardzo cennym doświadczeniem i wywoła wiele emocji. Uczniowie nie tylko poznali te niezwykłe zwierzęta, ale mogli je osobiście dotknąć i zobaczyć na żywo. A przecież nie często zdarza się taka okazja. Dzieci opuściły salę pełne wrażeń a zdobyta wiedza na długo pozostanie w ich pamięci. Dziękujemy Panom z Wild Trip Company za wspaniały pokaz.