Rada Rodziców działająca przy  Szkole Podstawowej w Zahutyniu

Agnieszka Kapcia

Katarzyna Izdebska

Szanowni Rodzice,

Pragniemy przybliżyć Państwu działalność Rady Rodziców w naszej szkole. Corocznie w trybie głosowania z grona rodziców wybierana jest Rada Rodziców w składzie: Przewodniczący, Z-ca  Przewodniczącego, Protokolant, Skarbnik, Komisja Rewizyjna, oraz Członkowie Prezydium. Wybory do Rad Klasowych przeprowadza się w głosowaniu tajnym na pierwszym zebraniu rodziców w każdym roku szkolnym. Jednego ucznia może reprezentować tylko jeden rodzic. Rada Rodziców jest społecznym organem reprezentującym wszystkich rodziców uczniów szkoły, a jej kadencja trwa jeden rok szkolny. Rada Rodziców współpracuje z Dyrektorem szkoły, Radą Pedagogiczną, Samorządem Uczniowskim oraz organizacjami  działającymi w szkole. Co roku uchwalany jest Regulamin działalności Rady Rodziców.

Do kompetencji Rady Rodziców należy:

• Występowanie do dyrektora i innych organów szkoły z wnioskami i opiniami we wszystkich sprawach szkoły.
  • Uchwalanie w porozumieniu z Radą Pedagogiczną programu wychowawczego i profilaktycznego skierowanego do uczniów, realizowanego przez nauczycieli.
  • Opiniowanie projektu planu finansowego składanego przez dyrektora szkoły.
  • Rada Rodziców ma prawo wyrażania swojej opinii o pracy szkoły, dyrektora i nauczycieli.
  • Przedstawiciele Rady Rodziców mają prawo uczestnictwa w komisji konkursowej wybierającej dyrektora szkoły.
  • Celem  Rodziców jest reprezentowanie ogółu rodziców szkoły oraz podejmowanie działań zmierzających do doskonalenia statutowej działalności szkoły, a w szczególności wspomagania realizacji celów i jej zadań.
  • Gromadzenie funduszy z dobrowolnych składek rodziców oraz innych źródeł dla wspierania działalności szkoły, a także ustalanie zasad  użytkowania tych funduszy. W każdym roku przygotowywany jest plan wydatków i sprawozdanie finansowe.

Rada Rodziców corocznie wydaje fundusze m.in. na:

• Nagrody i dyplomy dla dzieci biorących  udział w konkursach
  • Bale karnawałowe, andrzejkowe
  • Poczęstunek i dekoracje na bale
  • Pomoce dydaktyczne
  • Nagrody książkowe dla najlepszych uczniów
  • Książki pamiątkowe dla uczniów kończących szkołę
  • Wydatki okolicznościowe