txtMenuT.jpgtxtMenuB.jpg
txtAnkieta.jpg

Czy podoba Ci się strona internetowa szkoły?

txtAnkietaB.jpg

Udział w akcji „Dzień Czystego Powietrza”

Jesteś tu: Strona główna » Udział w akcji „Dzień Czystego Powietrza”

Gmina Zagórz

przystąpiła do ogólnopolskiej akcji ekologicznej „Dzień Czystego Powietrza”

14 listopada 2017 rozpoczęła się ogólnopolska akcja – Dzień Czystego Powietrza. Cały projekt potrwa do końca lutego 2018 roku. Dzień Czystego Powietrza, ustanowiony przez Fundację Ekologiczną ARKA, obchodzimy od 2005 roku, a jego tematyka dotyczy niskiej emisji, problemu palenia śmieci w piecach domowych.

Do tegorocznej akcji „Dzień Czystego Powietrza” przystąpiły następujące szkoły z Gminy Zagórz: Szkoła Podstawowa w Czaszynie, Szkoła Podstawowa w Łukowem, Szkoła Podstawowa w Porażu, Szkoła Podstawowa w Zagórzu, Szkoła Podstawowa w Zahutyniu, a także Gimnazjum w Tarnawie Dolnej.

Zanieczyszczenie powietrza jest jednym z najistotniejszych problemów w Polsce. Każdy z nas pragnie dobrego samopoczucia. Powietrze wywiera istotny wpływ na nasze zdrowie. Z każdym oddechem wciągamy do płuc pół litra powietrza. Jego czystość jest bardzo ważna. Polska należy do krajów, których powietrze jest najbrudniejsze. Fundacja Ekologiczna ARKA jest pierwszą organizacją pozarządową w Polsce, która zaczęła prowadzić edukację ekologiczną na temat zanieczyszczeń powietrza.

Dzień Czystego Powietrza to edukacyjna akcja proekologiczna zainicjowana przez ARKĘ w 2005 roku. Celem akcji jest walka o czyste powietrze i uświadamianie społeczeństwu, jak poważne konsekwencje dla zdrowia i środowiska niesie palenie śmieci, mułów i innych trujących opałów w piecach domowych pokazując jednocześnie w jaki sposób można poprawić jakość powietrza, którym na co dzień oddychamy. Na przestrzeni trzynastu lat w ramach projektu odbyły się setki happeningów, warsztatów, przemarszów w całej Polsce. Organizowali je nie tylko członkowie Fundacji, ale też nauczyciele i uczniowie placówek, które przyłączyły się do działań.

Fundacja Ekologiczna Arka również w tym roku przygotowała szereg narzędzi edukacyjnych dla placówek oświatowych: scenariusze zajęć, karty pracy, plakaty z informacjami. Gminy, które biorą udział w akcji, otrzymały bezpłatne materiały edukacyjne.

Całość projektu zakończy się w lutym 2018 roku konkursem „Kawałek błękitnego nieba”,
w którym zostanie wybranych 10 najciekawszych działań edukacyjnych prowadzonych przez szkoły.

Więcej informacji na: www.fundacjaarka.pl