"Szewczyk Dratewka"

„Nie bądźmy obojętni, gdy komuś smutno jest, gdy ktoś cię potrzebuje z pomocą szybko śpiesz!” z  takim przesłaniem uczniowie zaprezentowali uczniom, nauczycielom,  rodzicom oraz zaproszonym gościom przedstawienie kukiełkowe  pt.: „Szewczyk Dratewka” wg Janiny Porazińskiej.  Spektakl był uwieńczeniem projektu  „I ty możesz zostać aktorem” – wychowanie poprzez zabawy teatralne w klasach I-III, dofinansowanego ze środków programu „Fundusz Inicjatyw Obywatelskich” na wniosek grupy nieformalnej nauczycieli SP w Zahutyniu za pośrednictwem Zagórskiego Stowarzyszenia Dorośli – Dzieciom.  „Szewczyk Dratewka” wymagał od wszystkich aktorów  wielu umiejętności, które kolejno nabywali podczas lekcji w teatrze „Maska” w Rzeszowie, w czasie warsztatów teatralnych w BWA w Sanoku  i Muzeum Lalek w Pilźnie oraz podczas wielu zajęć i prób szkolnego zespołu teatralnego „Psotka”.  W ciągu tych kilku tygodni trudnych przygotowań mali aktorzy opanowali tekst,  gestykulacje kukiełkami i rekwizytami, ruchy teatralne, ale było warto... Uczniowie pokazali się z jak najlepszej strony.  W głównych rolach wystąpili  Patryk Szczepek (Szewczyk Dratewka) i Oliwia Barzycka (Czarownica). Jak na prawdziwą sztukę przystało, aktorzy wystąpili za specjalnie przygotowanym na tę okazję parawanem. Nie zabrakło też niezwykłej dekoracji przygotowanej w BWA i zmienianej podczas występu.  Można było zobaczyć: krajobraz lasu, zniszczoną barć, staw, a także zamek czarownicy. Przedstawienie wzbogacono o efekty dźwiękowe oraz piosenki: otwierającej przedstawienie „Witajcie w naszej bajce”, piosenkę pszczółki z refrenem będącym przesłaniem widowiska, bardzo dynamicznej i wpadającej w ucho piosenki złej czarownicy oraz kończącej występ  pt. „Wesele”.  Ponadto można było podziwiać przepiękne kukiełki, zarówno te wykonane przez fachowców, jak i samodzielnie przez uczniów.  Na wszystkich widzach przedstawienie wywołało ogromne wrażenie.  Oklaskom nie było końca.  Gratulujemy wszystkim aktorom.  Mamy nadzieję, że w naszej szkole będzie więcej takich spektakli!