Miejsce Pamięci Narodowej w Dolinie

Jesień to czas zadumy i refleksji o Tych, którzy od nas odeszli. Dlatego uczniowie klas I – III wybrali się do Miejsca Pamięci Narodowej w Dolinie. Wycieczkę poprzedziła pogadanka na temat historii pomnika. Uczniowie dowiedzieli się, że obelisk poświecony jest poległym w walce z okupantem hitlerowskim w latach 1940 – 1944, upamiętnia liczne egzekucje dokonane przez hitlerowców na terenie Doliny i Zahutynia. Uczniowie złożyli kwiaty, zapalili znicze i minutą ciszy uczcili pamięć pomordowanych Polaków. Taka lekcja historii i patriotyzmu potrzebna jest nam wszystkim, szczególnie w przededniu Święta Odzyskania Niepodległości. Na pograniczu Zahutynia i Doliny ( pod lasem ) usytuowany jest granitowy obelisk ogrodzony metalowym płotkiem, na nim płyta z napisem : " Pamięci poległym w walce z okupantem hitlerowskim 1940 - 1944 i w okresie utrwalania władzy ludowej 1945 - 1946 -Kolo ZBoWiD w Zagórzu ORMO - Zagórz". Pomnik ten upamiętnia wydarzenia licznych mordów i egzekucji jakich dokonało gestapo na Dolinie i w Zahutyniu. W czerwcu 1942 r. poniżej obelisku gestapowcy zamordowali 18 osób. między którymi byli Cyganie, jednakże ekshumacja zwłok nie została przeprowadzona.